Wyroby ze stali nierdzewnej, żaroodpornej, duplex, kwasoodpornej

Zalety stosowania stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym
Zalety stosowania stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym

Choć dziś stal nierdzewna stosowana jest niemal we wszystkich gałęziach polskiego, europejskiego, a nawet światowego przemysłu - to jest to stosunkowo jeden z najmłodszych masowo stosowanych materiałów. Został on opatentowany około 110 lat temu przez niemieckich inżynierów. Swoje pierwsze zastosowanie znalazł właśnie w przemyśle spożywczym - anglik Harry Brearley, twórca określenia "stal nierdzewna" po odkryciu, że nie rdzewieje ona w kontakcie z octem i sokiem z cytryny, postanowił przekonać do pomysłu producenta noży R. F. Mosleya.

W ciągu kolejnych dekad światowi inżynierowie znaleźli dla stali wiele innych zastosowań, jednak nadal jest to materiał stosowany powszechnie w przemyśle spożywczym. Na czym polega fenomen tego materiału?

 

Gatunki stali nierdzewnej wykorzystywane w przemyśle spożywczym

Choć stal nierdzewna jako grupa stali odpornych na korozję jest w całości dopuszczona do kontaktu z żywnością i wodą pitną, to najczęściej wykorzystuje się stal austenityczną - najpopularniejszy gatunek stali nierdzewnej. Ważne jest jednak, aby producent gotowych, stalowych produktów złożył wniosek do Państwowego Zakładu Higieny o potwierdzenie, że dany artykuł może być bezpiecznie stosowany w kontaktach z żywnością. Stal różnie się zachowuje w danych środowiskach i może się okazać, że PZH zasugeruje zastosowanie innego gatunku stali, np. ze względu na temperaturę pracy urządzenia.

 

Zastosowanie stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym

Zastosowanie stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym jest ogromne. Zacznijmy od faktu, że niemal w każdej domowej kuchni znajdziemy artykuły wykonane właśnie z tego materiału. Noże, sztućce, garnki, a nawet miski - wszystko to codziennie nam służy podczas prac kuchennych, zachowując przez lata wszelkie właściwości. Wyroby ze stali nierdzewnej powszechnie stosuje się również w przemyśle gastronomicznym. Wykonywane są z niej blaty w kuchniach przemysłowych, obudowy urządzeń AGD, a także zlewozmywaki i armatura. Stricte w przemyśle spożywczym stal nierdzewną wykorzystuje się jako elementy instalacji w fabrykach zajmujących się produkcją i przetwórstwem żywności. Wykonywane są z niej także m.in. cysterny mleczarskie. Stal nierdzewna dzięki swoim wyjątkowym właściwościom cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem. Warto przyjrzeć się powodom, dla których tak się dzieje.

 

Przewaga stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym

Stal nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym ze względu na swoją nietoksyczność i łatwość utrzymania w czystości. Materiał ten nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami oraz może być czyszczony za pomocą wysokich temperatur. W procesie dezynfekcji możemy stosować także większość dostępnych detergentów - stal nierdzewna nie jest chłonna i po opłukaniu jej powierzchni wodą - swobodnie możemy wykorzystywać ją do obróbki żywności. Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla przedsiębiorców, jest także fakt, że materiał ten jest niezwykle wytrzymały i nie wymaga regularnej i kosztownej konserwacji. Choć stal nierdzewna bywa nieco droższa od innych surowców, stanowi ona doskonały kompromis między interesami konsumenta i producenta. Surowe normy HACCP zalecają, aby w kontakcie z żywnością wykorzystywać właśnie ten materiał. Warto także wspomnieć, że stal nierdzewna idealnie nadaje się do recyklingu, gdyż nawet po przetopieniu zachowuje swoje wyjątkowe właściwości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium