Wyroby ze stali nierdzewnej, żaroodpornej, duplex, kwasoodpornej

Armatura kwasoodporna i jej zastosowanie
Armatura kwasoodporna i jej zastosowanie

Armatura wykonana ze stali kwasoodpornej i nierdzewnej jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle. Może mieć ona formę spawalną, a także gwintowaną. Wykonuje się z niej różnego rodzaju uchwyty rurowe, kołnierze, zaślepki, a także zawory przemysłowe i spożywcze. W zwłaszcza w przypadku sektora przetwórczego armatura kwasooodporna odgrywa nieocenioną rolę. Jakie są najważniejsze właściwości stali kwasoodpornej? Czy jest ona szkodliwa na konsumentów?

 

Co to jest stal kwasoodporna?

Stalą kwasoodoporną nazywamy stal, która jest odporna na działanie kwasów o mocy mniejszej niż kwas siarkowy. Podobnie jak w przypadku stali nierdzewnej austenitycznej, pozyskują się ją na skutek wykonania stopu żelaza z chromem i niklem. Zawartość tych pierwiastków jest jednak zwykle wyższa niż w przypadku tradycyjnej stali nierdzewnej. Co więcej, do stali kwasoodpornej dodaje się także inne dodatki stopowe takie jak tytan, miedź czy mangan. Kwasówkę, bo tak potocznie nazywa się ten rodzaj stali, stosuje się po polerowaniu.

 

Właściwości stali kwasoodpornej

Stale kwasoodoporne, podobnie jak te nierdzewne klasyfikowane są na podstawie specjalistycznych norm. W Polsce obowiązują normy europejskie, a więc stale kwasoodoporne zaliczane są do stali nierdzewnych. Najpopularniejszym materiał nierdzewnym jest stal o normie AISI 304. Tworzywo to jest dobrze spawalne, powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym i chemicznym. Stal AISI 304 jest odporna na korozję, a także na działanie niektórych kwasów organicznych i nieorganicznych.

Stal AISI 321 ma w sobie domieszkę tytanu, dzięki czemu wykazuje sporą odporność na korozję międzykrystaliczną. Materiał ten może być stosowany w zakresie temperatur do 800 stopni Celsjusza. Najpopularniejszymi stalami kwasooodpornymi są natomiast te o normach AISI 316, 316L, 316 Ti. Materiały oznaczone tymi normami świetnie radzą sobie w środowiskach agresywnych. Wykorzystuje się go w przemyśle chemicznym, farbiarskim, farmaceutycznym oraz spożywczym.

 

Zastosowanie armatury kwasoodpornej w przemyśle spożywczym

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku stali nierdzewnej - kwasówkę powszechnie wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Wykonuje się z niej przede wszystkim instalacje do transportu solanek. Stal kwasoodporna często jest także wykorzystywana przy procesach związanych z produkcją alkoholi. Jako że stal kwasoodporna wchodzi w skład grupy stali nierdzewnych - nie wchodzi ona w reakcje chemiczne z żywnością. Mało tego - normy HACCP wręcz wymagają, aby w kontakcie artykułami spożywczymi używać stali nierdzewnej. Pasywna powłoka tlenku chromu, która jest odpowiedzialna za antykorozyjne właściwości stali, podlega samoregeneracji, a więc materiał zachowuje swoje funkcje nawet po obróbce. Ponadto nie wymaga on regularnej, kosztownej konserwacji. Ponadto materiał ten doskonale nadaje się do transportu półproduktów spożywczych, takich jak zalewy i solanki.

Armatura kwasoodporna ma szczególne zastosowanie w przemyśle przetwórczym. Jej higieniczność, długowieczność i wytrzymałość sprawiają, że doskonale nadaje się ona jako elementy instalacyjne maszyn. Wszelkiego rodzaju zawory spożywcze czy kołnierze świetnie radzą sobie nawet w trudnych, kwaśnych środowiskach, zachowując przez długi czas swoją funkcję. Wykorzystanie stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym jest zatem korzystne zarówno dla przedsiębiorcy, jak i końcowego konsumenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium