BLACHY NIERDZEWNE SZCZOTKOWANE, POLEROWANE I SZLIFOWANE

Blachy nierdzewne szczotkowane, polerowane i szlifowane

Blachy nierdzewne to jeden z podstawowych materiałów stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Konstruktorzy, budowniczy, inżynierowie wykorzystują ten surowiec m.in. przy: budowie konstrukcji, maszyn, samolotów, statków, samochodów oraz w przemyśle elektronicznym i chemicznym.

Ze względu na różną strukturę, grubość oraz właściwości mechaniczne wyróżniamy wiele typów blach. Ścierna obróbka powierzchni stali nierdzewnej determinuje następujące rodzaje blach:

  • blachy szczotkowane,
  • blachy polerowane,
  • blachy szlifowane.

Obróbka ścierna – cechy, rodzaje

Ta popularna metoda wykańczania powierzchni stali nierdzewnej polega na likwidacji zbędnego materiału za pomocą narzędzi ściernych. W przemyśle istnieje kilka, sprawdzonych rodzajów kształtowania ściernego powierzchni blach nierdzewnych:

  • szlifowanie,
  • szczotkowanie,
  • polerowanie.

Prawidłowa obróbka wymaga użycia syntetycznych materiałów ściernych, w tym celu zaleca się stosowanie tlenka aluminium i cyrkonu. Ważnym czynnikiem tego procesu jest również dobór temperatury, która powinna być jak najniższa w przypadku stali nierdzewnej.

Blacha szlifowana – cechy, gatunki

Proces szlifowania polega na usuwaniu zbędnej warstwy metalu, aby nadać oczekiwany kształt, wymiar, czy wymaganą chropowatość powierzchni. Ze względu na różne zastosowanie blachy wykonywane są szlify: wzdłużne, poprzeczne, krzyżowe, duplo, po przekątnej oraz specjalne - dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

Do tego procesu najbardziej odpowiednie są blachy szlifowane w gatunkach: 1.4016; 1.4301; 1.4401; 1.4404; 1.4529; 1.4539; 1.4541; 1.4571; 1.4841.

Ten rodzaj blachy może być obrabiany do temperatury 200°C, taka wartość gwarantuje uniknięcie przebarwień materiału.

Blacha szczotkowana - własności

Szczotkowanie również należy do procesów ściernych, który zaliczymy do czynności wykończeniowych blachy nierdzewnej. Ten rodzaj blachy powstaje w wyniku szczotkowania powierzchni i wyostrzeniu jej struktury, ścieralność materiału w tym przypadku jest bardzo mała.

W nowoczesnym designie wykorzystuje się blachy szczotkowane jako element dekoracyjny np. do kuchni. W ten sposób można zagospodarować przestrzeń na jednej ścianie, np. jako tło dla stalowego okapu przy kuchence. Dekoratorzy polecają montaż arkusza blachy nierdzewnej szczotkowanej do płyty wiórowej, który następnie jest mocowany do ściany. Dodatkowo blacha płaska szczotkowana jest używana do produkcji parapetów zewnętrznych i innych obróbek blacharskich.

Blacha polerowana – właściwości, zastosowanie

Blacha nierdzewna w wyniku polerowania zyskuje dekoracyjny wygląd, a powierzchnia nabiera lustrzanego blasku. Standardowo grubość szlifowanego materiału mieści się w przedziale: 0,5 do 3 mm.

Ta metoda jest szeroko wykorzystywana w przemyśle: mleczarskim, mięsnym, medycznym oraz w farmacji. Ponadto znajduje zastosowanie podczas obróbki elementów dekoracyjnych ze stali nierdzewnej (np. ogrodzenie, balustrady) oraz w nowoczesnym wzornictwie i przemyśle dekoracyjnym.

Polerowanie elektrochemiczne jest doskonałą techniką obróbczą, ponieważ podczas tego działania powierzchnia staje się wysoko antykorozyjna, a przy tym jest to technika tańsza niż polerowanie mechaniczne. Blachy polerowane łatwiej utrzymać w czystości oraz są wysoko estetyczne, dzięki jednolitej powierzchni o wysokim połysku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium