KĄTOWNIKI

Kątowniki

Kątowniki - Stalesia.com

Kątowniki to tradycyjne narzędzia, które są wykorzystywane już od setek lat, przez rzemieślników w różnych dziedzinach. Jednak kątownik został opatentowany dopiero w 1819 roku przez amerykańskiego ślusarza Silas Hawes. Przekrój poprzeczny kątownika przypomina literę „L” i tworzy kąt prosty (900).

Rodzaje kątowników

  • Kątownik stolarski
  • Kątownik ślusarski
  • Kątownik regulowany
  • Kątownik płaski
  • Kątownik uniwersalny (zwykle wykonany z jednego kawałka metalu, o płaskim kształcie, dostępny w większych rozmiarach niż kątowniki stolarskie i ślusarskie, często wykorzystywany w budownictwie, oraz pracach z elementami większych gabarytów)

W naszej ofercie znajdą Państwo kątowniki równoramienne, nierównoramienne, żaroodporne, nierdzewne, oraz kątowniki kwasoodporne. Produkty te dostępne są w długościach standardowych oraz na indywidualne zamówienie.

Zastosowanie kątowników

Kątowniki stosowane są w stolarstwie, murarstwie, podczas prac konserwatorskich, oraz w ciesielstwie. Świetnie sprawdzają się zarówno podczas budowania dachów, lub schodów, jak również przy pracach dotyczących stolarki meblowej. We wszystkich tych dziedzinach znajdują zastosowanie podczas wykreślania prostopadłych linii, wyznaczania kąta prostego czy też 45 stopni. Można je także wykorzystywać do sprawdzania kątów już ukończonych projektów oraz jako elementy usztywniające połączenie dwóch elementów (oczywiście pod kątem prostym).

Najczęściej spotyka się kątowniki wykonane z drewna , metalu (żaroodporne, nierdzewne, kwasoodporne), lub z połączenia obu tych materiałów. W zależności od zastosowanego materiału, spotyka się kątowniki wykonane z jednolitego kawałka, o równej grubości ramionach (równoramienne), lub taki rodzaj gdzie jedno z ramion może być grubsze od drugiego (nierównoramienne), pozwala to na wygodne oparcie kątownika o krawędź elementu, gdy używamy go do wyznaczania prostopadłych linii. Zwykle jedno z ramion ma wytłoczoną podziałkę która ułatwia prace pomiarowe.

Kątowniki nierdzewne to jedne z najistotniejszych wyrobów hutniczych. Wytwarzane są w postaci prostych odcinków, a następnie są one walcowane lub gięte w metalu.

Kątowniki nierdzewne są wytrzymałe oraz stosunkowo lekkie. Sprawia to, że budowla złożona z kątowników nie przewróci się i wytrzyma rozmaite wstrząsy. Ponadto kątowniki nierdzewne posłużą dłużej niż kątowniki wykonane z innego materiału, ponieważ nie rdzewieją, więc nawet po latach zachowają swoje parametry. Kątowniki nierdzewne cechują się także niską rozszerzalnością termiczną, co podnosi bezpieczeństwo ich eksploatacji w czasie upałów lub mrozów.

Kątowniki nierdzewne stosuje się w budownictwie, gdzie są główną częścią okien i barierek. Kątowniki nierdzewne i kształtowniki są używane do produkcji wsporników elewacji. Oprócz tego są solidne, dzięki czemu wykorzystuje się je przy wznoszeniu scen czy wież, a także konstrukcji hal namiotowych. Specjalne kątowniki można również stosować do podwieszania półek.

W naszej ofercie znajdą Państwo kątowniki równoramienne, nierównoramienne, żaroodporne, nierdzewne, kwasoodporne. Produkty dostępne są w długościach standardowych oraz na indywidualne zamówienie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium