Wyroby ze stali nierdzewnej, żaroodpornej, duplex, kwasoodpornej

Jak czyścić i konserwować stal nierdzewną?
Jak czyścić i konserwować stal nierdzewną?

Stal nierdzewna to materiał, który towarzyszy nam niemal każdego dnia. Wykonuje się z niej sztućce, naczynia, obudowy urządzeń AGD, a także armaturę, akcesoria łazienkowe czy zlewozmywaki. Ze względu na swój uniwersalny charakter, stal jest powszechnie wykorzystywana w różnych dziedzinach gospodarki, dlatego zarówno zapotrzebowanie, jak i produkcja elementów stalowych z każdym rokiem rośnie.

 

Jeśli chodzi o antykorozyjne właściwości stali nierdzewnej - nie wymaga ona regularnej i kosztownej konserwacji. Jeśli chcemy cieszyć się jednak lśniącym połyskiem przez lata - warto nauczyć się odpowiednio dbać o stalowe powierzchnie. Jak to zrobić?

 

Czym jest stal nierdzewna?

Stal nierdzewna to specjalny rodzaj stali, który wykazuje wyjątkowe właściwości fizykochemiczne. Pasywna, samoregenerująca się powłoka tlenku chromu, która wytwarza się na powierzchniach stalowych, sprawia, że materiał ten jest odporny na korozję wywołaną przez czynniki atmosferyczne czy rozpuszczone kwasy. Wszystko to za sprawą reakcji chemicznej, jaka zachodzi między cząsteczkami chromu znajdującymi się w stopie, a tlen występującym w powietrzu i wodzie. Tworzywo to jest nietoksyczne i nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Może być zatem stosowane w kuchni.

 

Podstawy czyszczenia stali nierdzewnej

 

Przede wszystkim pamiętajmy, aby do czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnych nie wykorzystywać środków czyszczących o działaniu ścierającym. Mogłoby to doprowadzić do szybkiego porysowania i zniszczenia powierzchni. Z tej samej przyczyny zapomnijmy także o wykorzystaniu druciaka lub twardych szczotek stworzonych do szorowania. Poza cyklicznym, gruntownym czyszczeniem powierzchni, pamiętajmy także o jej codziennym przetarciu.

 

Codziennie higiena powierzchni stalowych jest banalnie prosta. Wystarczy ciepła woda, miękka gąbka i odrobina płynu do naczyń. Na koniec koniecznie pamiętajmy także o wytarciu powierzchni do sucha, dzięki czemu unikniemy brzydkich zacieków. Przy gruntownym czyszczeniu możemy skorzystać ze specjalnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia i nabłyszczania stali nierdzewnych.

 

Porady dotyczące czyszczenia stali nierdzewnej

Doskonale sprawdzą się także dobrze wszystkim znane domowe sposoby. Najpopularniejszym, przyjaznym środowisku sposobem na wyczyszczenie stali nierdzewnej jest zastosowanie octu. Świetnie sprawdza się również kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona. W celu wyeliminowania kamienia - możemy przygotować roztwór wody z octem w proporcji 1:1. Uporczywe zabrudzenia możemy usunąć przy pomocy pasty z sody oczyszczonej.

 

Jeśli chcemy skorzystać z profesjonalnych detergentów - wybierajmy albo te delikatne i naturalne (jak płyn do mycia naczyń lub okien), albo mleczka specjalne przeznaczone do czyszczenia powierzchni tego typu. Co prawda, stal nierdzewna w wyniku nieprawidłowego czyszczenia nie straci swoich antykorozyjnych właściwości, jednak w domowych warunkach chcemy się przez lata cieszyć estetycznym wyglądem zlewozmywaka czy lodówki.

 

Pamiętajmy także, aby pod żadnym pozorem nie skrobać stalowych powierzchni. Jeśli z jakichś przyczyn w naszym zlewozmywaku zaschną resztki jedzenia, najlepiej zatkać korkiem odpływ, napełnić komorę zlewu wodą i dodać nieco płynu do naczyń. Po jakimś czasie wszelkie zabrudzenia rozmiękną i szybko pozbędziemy się kłopotliwego brudu. Odpowiednio czyszczone powierzchnie zachowują swój pierwotny blask przez bardzo długi czas.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium