Blachy zimnowalcowane
Walcowanie na zimno pozwala na produkcję blach cieńszych o równomiernej strukturze, o lepszej jakościowo powierzchni i szerokiej tolerancji wymiarów w porównaniu z blachami gorącowalcowanymi. Proces walcowania na zimno zapewnia wyższą twardość materiału oraz jego lepszą wytrzymałość na rozciąganie.
Powierzchnia wyrobu może być dodatkowo m.in. szlifowana lub polerowana na gładko. Ponadto blachy zimnowalcowane mogą zostać wzbogacona o właściwości antykorozyjne przez ocynkowanie elektryczne lub malowanie proszkowe.
Walcowanie na zimno powoduje zmiany właściwości mechanicznych – materiał zostaje wzmocniony, rośnie wytrzymałość na rozciąganie, wrasta granica plastyczności i twardości.
Ta metoda to jedna z podstawowych stosowana w hutach, która pozwala na nadawanie różnorodnych parametrów produktom stalowym. Możemy wyróżnić kilka technik walcowania: poprzeczne, pielgrzymowe, poprzeczne, kuźnicze, skośne.
Blachy zimnowalcowane – rodzaje i wymiary
Nasza firma zaprasza do zakupu blachy zimnowalcowanej w różnych wymiarach. W celu poznania dokładnej specyfikacji (grubość, szerokość, długość) prosimy o kontakt telefoniczny lub drogą e-mailową.
Blacha zimnowalcowana – zastosowanie
Ze względu na swoje właściwości oraz cienką strukturę blacha zimnowalcowana jest popularna m.in. w motoryzacji i elektrotechnice. Stosuje się ją w branżach, gdzie poza jakością i trwałością materiału bierze się pod uwagę estetyczny wygląd, np. sprzęt AGD, armatura grzewcza, elementy oświetlenia, samochody.
Blachy gorącowalcowane a zimnowalcowane – cechy różniące
Sposób walcowania ma ogromny wpływ na właściwości blachy i jej późniejsze zastosowanie. Blachy gorącowalcowane są wyrobem grubszym niż zimnowalcowane, z tego względu są wykorzystywane w przemyśle, gdzie jakość powierzchni ma drugorzędne znaczenie. Jeśli producent planuje kolejne obróbki materiału, to powinien wybrać blachę gorącowalcowaną. Dodatkowo w wyniku walcowania na gorąco mogą powstać zgorzeliny w wyniku utleniania stali. Blacha zimnowalcowana jest w znaczącym stopniu odporna na korozję i charakteryzuje się o wiele większą wytrzymałością i gładkością. Te dodatkowe właściwości wpływają też na cenę, która jest wyższa w porównaniu z tymi walcowanymi na gorąco.