Wyroby ze stali nierdzewnej, żaroodpornej, duplex, kwasoodpornej

Stal nierdzewna w budownictwie i architekturze
Stal nierdzewna w budownictwie i architekturze

Stal nierdzewna od lat jest powszechnie stosowana w światowym przemyśle. Choć od jej wynalezienia i opatentowania upłynęło zaledwie nieco ponad sto lat, dziś jest to jeden z największych sprzymierzeńców branży spożywczej, chemicznej czy budowlanej. To właśnie w tym ostatnim sektorze zapotrzebowanie na elementy stalowe znacznie wzrosło w ostatnim dwudziestoleciu. Skąd się bierze tak duża popularność stali nierdzewnej w budownictwie i architekturze?

 

Dlaczego warto wykorzystać stal nierdzewną w budownictwie?

Stal nierdzewna cieszy się ogromną popularnością wśród budowlańców ze względu na jej wytrzymałość, długowieczność i doskonały wygląd. Stosując elementy stalowe, nie musimy obawiać się, że w wyniku kontaktu z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, dojdzie do ich uszkodzenia czy korozji. Ponadto powierzchnie stalowe są łatwe w utrzymaniu w czystości. To właśnie dlatego często wykonuje się z nich różnego rodzaju barierki czy poręcze.

Stal nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana także przy budowie budynku użyteczności publicznej. Stanowi ona także doskonałe tworzywo do produkcji elementów małej architektury. Ze względu na swoje właściwości, stalowe elementy cechują się wysoką wandaloodpornością oraz są łatwe w dezynfekcji. Ponadto architekci często zwracają uwagę, że wykorzystanie stalowych elementów pozwala otrzymać nowoczesny efekt aranżacyjny, tak ważny w budowie współczesnych biurowców czy apartamentów.

 

Przykłady zastosowania stali nierdzewnej w budownictwie i architekturze

Niezależnie od tego, na jakim etapie budowy domu obecnie znajdujemy się - elementy ze stali nierdzewnej są naszym wielkim sprzymierzeńcem. Przede wszystkim z tego materiału wykonuje się różnego rodzaju pręty i elementy armatury domowej. Rury i łączniki ze stali nierdzewnej świetnie sprawdzają się przy projektowaniu instalacji gazowej czy kanalizacyjnej. Stal nierdzewna może być także wykorzystana przy produkcji garażu lub daszku ogrodowego. Jeśli jesteśmy na etapie wykończenia domu - stal nierdzewna może nam posłużyć jako element dekoracyjny. Coraz częściej wykonywane są z niej meble czy elementy wyposażenia łazienek.

Nie zapominajmy także, że z tego materiału wykonywane są kabiny wind, a także osłony kolumn i filarów. Połączenie elegancji, wytrzymałości i długowieczności sprawia, że obok szkła, jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych XXI wieku. Stal nierdzewna posiada szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i biurowym. Nic dziwnego, że z każdym rokiem materiał ten cieszy się coraz większą popularnością, a jego zapotrzebowanie na rynku stale rośnie. Nie bez znaczenia jest także ekologiczny aspekt tej technologii.

 

Aspekty ekologiczne stosowania stali nierdzewnej

Rozmawiając o stali nierdzewnej, nie można zapomnieć o ekologicznym aspekcie jej zastosowania. Przede wszystkim jest to materiał całkowicie podlegający recyklingowi. Nawet po przetopieniu zachowuje on swoje wyjątkowe, antykorozyjne właściwości. Tworzywo to spełnia zatem warunek niezbędny do zaliczenia go do materiałów mogących funkcjonować w zamkniętej gospodarce odpadami. Ponadto stal nierdzewna jest długowieczna i nie wymaga regularnej konserwacji. Dzieje się tak, gdyż powłoka tlenku chromu pokrywająca powierzchnie stalowe podlega samoregeneracji - zarówno przy kontakcie z powietrzem, jak i wodą. To właśnie wspomniana powłoka jest odpowiedzialna za niepowtarzalne właściwości stali nierdzewnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium